Žvėrynas

Šiuos metus pradėjome įsigiję Alberto Kazlausko knygą ,,Gatvės gyvos’’ apie Vilniaus miesto periferijas. Nieko nelaukdami keliaujame susipažinti su mikrorajonais ir papasakoti savo įspūdžius iš jų.

Žvėryno maršrutas apie 4,5 km, 17 objektų.

dsc_0290
Vilniaus Dievo Motinos ikonos ,,Ženklas iš dangaus” cerkvė (1903 m. neobizantika)

I

   Vasario mėnuo yra pilkas ir niūrus, kai saulė lepina retai, Žvėrynas pasivaikščiojimams yra geriausias pasirinkimas. Kodėl? Aišku, siauros gatvės nėra labai patogu, bet kai pabėgi iš betono džiunglių, Žvėrynas užburia savo spalvomis.

   Žvėryno architektūra, tai nuosavi namai. Mėlyni namai – tai džiaugsmas akims, o Vilniui tai palikimas nuo carinės Rusijos laikų. Namai čia nėra paprasti, kiekvienas jų su savo detalėmis, žibintais, langinėmis. Kiekvienas namas su savo istorija. Pušynai ir maži mediniai namai primena kelią link jūros.

   Gražioji šio mikrorajono istorija yra apie Šv. Jekaterinos cerkvę, tai seniausias Vilniaus rajono kulto pastatas. Gubernatorius Aleksandras Potapovas šią cerkvę pastatė savo mirusiai žmonai už jos pagalbą vargstantiems. Ši koplyčia yra labai įdomus meno kūrinys, kurį padeda pagrąžinti ir į pamaldas atėjusios skarotosios vilnietės.

   Nori pabėgti iš centro šurmulio? Tada Žvėrynas yra puiki vieta, kurią gali pasiekti pėsčiomis ir rasti puikius restoranus, kavines ir pėsčiųjų takus.

dsc_0292-1
Mėlynas namas (Vytauto g. 39)

J

   Man šitas mikrorajonas visada asocijavosi su individualiais mediniais namais ir ambasadomis. Praėjus visą maršrutą įsitikinau, kad tikrai taip ir yra. Beje, jei pagal ambasadą spręstume apie šalies galią, tai tikrai manytume, jog Kazachstanas yra pasaulio galiūnas, o Kinija yra maža vargstanti respublika.

  Žvelgiant į Žvėryną iš istorinės perspektyvos, keista koks tai naujas rajonas. Visi įsivaizduoja jį esant labai senu, bet iš esmės jis prijungtas prie miesto tik 19 amžiaus pabaigoje. Labiausiai mane nustebinęs dalykas buvo Žvėryno rusiškumas, tai mikrorajonas susijęs su Rusija tiek architektūriškai, tiek kultūriškai. Cerkvė, koplyčia, Popų namai – viskas siejasi su carine Rusija. Kartais pasimiršta kiek ilgai Lietuvą valdė būtent carinė Rusija ir kiek jos įtakos vis dar matyti. Visgi sutikti mešką ant dviračio labai maža tikimybė, bet prie Vingio parko bėgiojančius sveikuolius tikrai pamatysite.

   Žavinga ir pastebėti mažas architektūros detales cariniuose „medinukuose“, dar kartą apžiūrėti neįžengiamąją Kenesą ar architektūros albinosą – kompozitorių namus. Šis maršrutas yra spalvingesnis už daugelį kitų, bet miesto dvasia čia tikrai jaučiama.

   Žvėrynas turbūt viena palankiausių vietų pasivaikščiojimams, visi objektai netoli vienas kito, yra ir žalumos, ir istorinių vietų. Gatvių pavadinimai man irgi labai patinka – Kęstučio, Birutės, Treniotos, Traidenio, toks pagarbus gestas praeičiai.

dsc_0295
Popų namai (D.Poškos g. 61)

Copyright © 2017 Visos teisės saugomos.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s