Naujininkai

Šiuos metus pradėjome įsigiję Alberto Kazlausko knygą ,,Gatvės gyvos’’ apie Vilniaus miesto periferijas. Nieko nelaukdami keliaujame susipažinti su mikrorajonais ir papasakoti savo įspūdžius iš jų.

Naujininkų maršrutas apie 6,5 km, 13 objektų.

J

     Pirma mintis kylanti apie Naujininkus, kad tai darbininkų rajonas, kuris neturi istorijos, kultūros ir ten pilna narkomanų. Bent jau tokį stereotipą turėjau galvoje paauglystėje. My bad.

     Žvelgiant į Naujininkus plačiau negu kožnam vilniečiui ir apimant Liepkalnio gatvę, tai rajonas tikrai turi istoriją. Jis buvo pirma stotelė, pirmas įspūdis į miestą atvykstantiems svečiams, dėl to buvo įdomu pamatyti buvusią sargybinę, kuri turėjo būti kaip muitinės punktas cariniais laikais, o dar paslaptingasis koplytstulpis, kuris stovi paprasčiausių sovietinių daugiabučių apsuptyje. Kitas dalykas palikęs įspūdį yra kiek kalėjimų, kolonijų yra viename rajone, surrealu matyti tarp daugiabučių stovinčią vadinamąją pareigūnų koloniją arba prie cerkvės įsikūrusią mergaičių koloniją.

   Visgi įspūdingiausius vaizdus Naujininkuose sudaro cerkvė (tikras architektūrinis deimantas „miegamajame” rajone) ir kapinės. Yra dvejos kapinės – stačiatikių ir sentikių. Rekomenduoju apžiūrėti abi, man kaip lietuviui, buvo įdomu stebėti skirtingas laidojimo tradicijas, pasireiškiančias paminklais, papuošimais, spalvomis (žydros spalvos kapai!).

    Dar šiame maršrute aplankėme buvusią Burbiškių karinę bazę, bet ten jau visai kita istorija, pavadinčiau tą vietą įdomiu nestandartiniu pažintiniu taku.

     Naujininkai yra nepelnytai pamirštas miesto pakraščio istorijos ir kultūros rajonas.

DSC_0416.jpg
Koplystuplis (Dariaus ir Girėno g.10)
DSC_0425
Burbiškių karinė bazė (Burbiškių g.6)

I

     Naujininkai, mano rajonas! Apipintas istorijomis ir mitais, visuomenei atrodo, kad būtent šiame rajone glūdi blogio šaknys. Galbūt. Bet šio maršruto metu pamačiau savo mylimą rajoną iš kitos pusės.

     Lietuvoje tai nėra populiari pasivaikščiojimo vieta – kapinės. Tarp kalvų esančios sentikių ir stačiatikių kapinės Naujininkuose susijungiančios su Rasų kapinėmis, tai lyg ilga istorija po atviru dangumi. O jas galima aplankyti ne tik per Vėlines.

     Naujininkiečiai niekada nesakys, kad Burbiškės ir Liepkalnis yra Naujininkai. Bet smagu, buvo ir juos aplankyti. Burbiškių miške buvusi karinė bazė tikrai jaukaus pasivaikščiojimo nesudaro, bet nedaug liko tokių vietų. Grįšiu kitą kartą surasti tunelio iki oro uosto, pažadu.

     Užtikrintai noriu pasakyti, kad Naujininkai turi ne tik įkalinimo įstaigas, bet ir įspūdingas cerkves į kurias reikia žiūrėti ne kaip į maldos namus, o kaip į architektūros paminklus. Cerkvės yra kaip dovanų dėžutės, iš šalies atrodo gana pilkos, bet tikrosios spalvos glūdi viduje. Kaip ir Šv. Aleksandro Neviškio cerkvė iš išorės rudų atspalvių, o viduje jaukių pastelinių spalvų gama, kurioje dirba Šv. Marijos Magdalietės vienuolyno vienuolės.

     Jeigu galvojate, kad kapinės yra šiurpu, tai klystate. Tyzenhauzų gatvėje stovi buvusi akių ligoninė. Vasarą ją buvo galima aplankyti viduje. Šiurpu. Visur stiklo šukės, satanistiniai ženklai ir kryžiai. Šis pastatas naudojamas filmavimams, pvz:. ,,Džekas Skerdikas’’.

     Tai šia paslaptinga gaida noriu pabaigti savo įžvalgas apie Naujininkus. Atraskite jį patys ir pasidalinkite su mumis, kaip jis atrodė Jums.

DSC_0382
Buvusi Tyzenhauzų akių ligoninė (Tyzenhauzų g.18)
DSC_0406
Aleksandro Neviškio cerkvė (Lenkų g.1)

 

Copyright © 2017 Visos teisės saugomos.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s