Markučiai

Šiuos metus pradėjome įsigiję Alberto Kazlausko knygą ,,Gatvės gyvos’’ apie Vilniaus miesto periferijas. Nieko nelaukdami keliaujame susipažinti su mikrorajonais ir papasakoti savo įspūdžius iš jų.

Markučių maršrutas apie 4 km, 13 objektų.

IMG_1107
Markučių parkas (Subačiaus g. 124)
IMG_1116
Augintinių antkapiai (Šv.Varvaros koplyčia)

I

     Seniai buvau pas močiutę kaime, tai buvo puiki proga paieškoti kaimo Vilniaus mieste. Kadangi buvo graži diena rinkomės maršrutą su daugiau gamtos. Prisiminę, kad Markučiuose yra parkas, pasiėmėme knygą ,,Gatvės gyvos’’ ir išvykome susipažinti su šiuo rajonu.

     Kaimas – mieste. Jeigu reiktų dviem žodžiais apibūdint Markučius. Kaip bebūtų keista šiai kelionei tikrai reikia patogių batų ir aprangos (gaila, kad neperspėjo). Nuklydus nuo kelio teko šokti per upelį, o ir į statų lietuvišką kalną su paprastais batais sunkoka užsiropšt.

     O jeigu grįžtant prie Markučių, tai jau supratote, kad čia mikrorajonas su labai įdomia gamta ir aplinka. Dvarų nebelikę ir nereik sau meluoti, kad jie yra. Bet be karstymosi kalnais, tikrai paliko įspūdį Markučių vieta, vienoje pusėje ant kalno traukinio bėgiai kitoje Vilnelės upė.  Kalnuotoje vietoje senas kaimas, trūko tik kalnų ožių ir galvočiau, kad aš ne Lietuvoje.

     Kadangi mintyse norėjau vėl pamatyti Markučių parką, nes prieš daugiau nei metus buvome Puškino muziejaus viduje, o parko aplinkos neapžiūrėjome. Parkas kuriame ne tik Puškino muziejus (kurį siūlau aplankyti), taip pat sena Šv. Varvaros koplyčia ir šalia du akmenys jos mylimiems šunims Benui ir Žučekui. Lietuvos istorijoje nėra daug tokių vietų, kur augintiniai būtų taip pat labai pagarbiai laidojami su antkapiais.

     Jeigu dar spėsite, išvysite seną alaus bravorą, kuris buvo pastatytas žydų kilmės aludario M. O. Epšteino. Jį jau ruošiasi nugriauti, bet džiaugiuosi sužinojusi apie šį aludarį, apie kurį gaila, bet Vilniaus istorija mažai kalba. O kodėl jis toks nežinomas? Ogi todėl, kad dirbo su Šopeno alaus vardu. Įdomu skanus alus buvo?

Važiuosiu į Markučius ieškot margučių.

IMG_1125
Kuproniškių g. kalna

J

     Su kuo Jums asocijuojasi Markučiai? Man irgi su niekuo. Todėl su savo tabula rasa bandžiau pažvelgti į šį užmirštą kampelį.

     Čia yra Puškino muziejus, tikrai nebloga lankytina vieta, verta apžiūrėti ne tik ekspoziciją, bet ir aplinką. Bet pasidomėjus istorija šitas muziejus…yra labiausiai pritrauktas prie reikšmės kiek įmanoma, ten negyveno niekas svarbus, ten gyveno bičas, kuris buvo literatūrinės superžvaigždės sūnus. Tik tiek. Visgi tą vietą laikyčiau kultūriniu Markučių centru, ten laisvalaikį leidžia markučiečiai, smagu pasibūti ir svečiams.

     Kalbant apie kitą mikrorajono dalį reikia pabrėžti, kad pravažiuodamas pro Markučius automobiliu tikrai jos nepamatai, tai tas gilus kaimas, su lūšnomis, vingiuotais keliais ir karts nuo karto iškylančiomis architektūrinėmis įdomybėmis. Moters statula ant kalno, geležinės skulptūros, tai tokie netikėti žiburiai, atrodytų, paprastame Lietuvos kaime. Kas tolesniame maršrute krinta į akis, tai kiek gamyklų ten gyvavo, matyt Markučiai buvo tas pramonės rajonas netoli miesto, kaip mes dabar laikome Aukštuosius Panerius.

     Markučiai manau, gerai tai būtų ar blogai, manau, ateityje pasikeis visiškai. Manau sugriaunant buvusius pramonės likučius bei dvaro pastatus.        

Copyright © 2017 Visos teisės saugomos.       

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s