Žirmūnai

Šiuos metus pradėjome įsigiję Alberto Kazlausko knygą ,,Gatvės gyvos’’ apie Vilniaus miesto periferijas. Nieko nelaukdami keliaujame susipažinti su mikrorajonais ir papasakoti savo įspūdžius iš jų.

IMG_1215

I

    Žirmūnai – didžiausių pastatų Vilniaus mikrorajonas. Žirmūnų mikrorajono gyventojai gali džiaugtis istoriniais Sporto rūmais, geriausių pasaulio architektūros pastatų sąraše patekusia Prokuratūra, liūdną Lietuvos istorijos tarpsnį menantis Tuskulėnų rimties parkas ir t.t.

    Knygoje ,, Gatvės gyvos” autorius rašo, kad atstumas 6 km. jeigu kerti atstumą tarp Tuskulėnų rimties parko ir pramoninio pastato ,,Vilma” (Žirmūnų g. 68) viešuoju transportu arba automobiliu. Mes šį atstumą ėjome pėsčiomis nuo Tuskulėnų parko, deja į jame esantį kolumbariumą patekti nepavyko, nes reikia iš anksto susitarti dėl atvykimo, tai teks grįžti dar kartelį. Iš anksto domėjausi apie Žirmūnus ir jo įvairias vietas, kurios nėra minimos knygoje, tai apie jas plačiau, skaitykite žemiau.

   Pakrante einant priėjome prie Šilo tilto, kuris tikrai savo išvaizda nėra įspūdingas. Tačiau jo istorija gana įdomi. Toks tiltas kokį matome buvo pastatytas tik 1999 m. iki to laiko buvo tiltas su geležinkelio bėgiais kuriais buvo vežama karinė technika.

    Einant pakrante, radome Neries žiemos uostą, su dešimčia įvairiausio dydžio laivų. Jis iškastas dar 1927 m. ten žiemoja mums gerai žinomas laivas Ryga, kurį vasaros sezonu matome prie Karaliaus Mindaugo tilto.

    Nuo pakrantės kilome į Žirmūnų gatvę, kur stovi paminklas ,,Džiaugsmas”. Iš visų pusių žiūrėjau, tačiau kodėl jo pavadinimas džiaugsmas, taip ir nesupratau.

    Šio maršruto privalumas tai didelis restoranų, kavinių, parduotuvių asortimentas, nes dabar Šiaurės miestelis, tapo milžinišku prekybos centru, o ten kaip tik baigiasi Žirmūnų maršrutas, paskutiniai objektai yra Šiaurės miestelyje.

   Jeigu kyla klausimas kiek nuėjome? Tai maždaug 12 km ., bet džiaugiuosi atradus pakrantę ir naujas vietas.

IMG_1168
Neries uostas (Neries g.)

J

    Pasivaikščiojimas po Žirmūnus sukelia dvejopas emocijas. Iš vienos pusės, tai mikrorajonas turintis visam miestui reikšmingas ir vizualiai bei istoriškai įdomias vietas – Žalgirio stadioną, Sporto rūmus, Generalinę prokuratūrą. Iš kitos pusės, Žirmūnai yra standartinis rajonas kaip Lazdynai ar Karoliniškės ir tarp namų esantys buvę/ esami prekybos centrai nedaro didelio įspūdžio.

    Knygos ,,Gatvės gyvos” autorius, kaip visada siūlo atkreipti dėmesį į įvairius architektūros akcentus, bet man, kuris nesidomi architektūra, tai atrodo neįdomu. Einant kilometrą tam, kad pamatytum stambiaplokščių namų pavyzdį, pradedi galvoti, ar tavo pasivaikščiojimas turi kokią prasmę. Nepaisant to, įspūdį man visada palieka įdomios ir negirdėtos istorijos, kaip pvz. apie   gamyklą “Vilma” arba Šiaurės miestelio istorijos pasakojimai.

    Šis maršrutas yra gana lengvas, ne dėl savo nedidelio kilometražo (knygoje rašoma, jog 6 km), bet dėl ėjimo šaligatviais, miesto keliais, kurie vilniečiams yra gana neblogai pažįstami.

    Praėjus Žirmūnų maršrutą nuomonės apie mikrorajoną tikrai nepakeičiau, tiesiog įsitikinau kaip skiriasi skirtingos Vilniaus vietos. Jei vienoje rajono pusėje yra garsios miesto vietos – Sporto rūmai, Žalgirio stadionas, tai kitoje sovietinė praeitis (Šiaurės miestelis) transformavosi į komercijos centrą Ogmios miesto pavadinimu.

IMG_1151
Sporto rūmai

Copyright © 2017 Visos teisės saugomos.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s