Paneriai

   DSC_0761 - Copy

 

Šiuos metus pradėjome įsigiję Alberto Kazlausko knygą ,,Gatvės gyvos’’ apie Vilniaus miesto periferijas. Nieko nelaukdami keliaujame susipažinti su mikrorajonais ir papasakoti savo įspūdžius iš jų.

 

J

     Paneriai nėra tipinis Vilniaus mikrorajonas, tai užribis – miškai, laukai ir atitolusios nuo miesto gyvenvietės. Šis maršrutas yra labai „išsibarstęs“, tai yra nuo vieno objekto iki kito yra nemaži atstumai. Todėl patarčiau keliauti su automobiliu. Taip pat patartina užsidėti patogesnius batus, nes teks nemažai vaikščioti, be to, šiek tiek paeiti ir mišku.

     Šiame maršrute yra išskirtinai įspūdingi vaizdiniai, jei mikrorajonuose pastatai ir paminklai sužavi savo istorija, tai čia vien pažvelgus į objektus jaučiasi jų didingumas. Ypatingai išskirčiau miške pasislėpusį Panerių tunelį. Senasis Vilnius-Kaunas kelias, sukilėlių paminklas taip pat yra įdomūs reliktai. Kaip netikėtą grožybę paminėčiau betono skulptūrų parką, tai neįtikėtinoje vietoje esanti pieva su keistomis ir tuo pačiu mįslingomis statulomis, labai tiktų į kokią Tarkovskio „Stalkerio“ sceną.

     Paneriai žinomi dėl ten vykusių tragiškų žudynių, kurias primena Panerių memorialas. Ten pabuvojus, visą likusią savaitę neapleido liūdnos mintys šia tema. Kai būsite ten, jei yra galimybė, paprašykite prižiūrėtojo, kad papasakotų apie ekspoziciją, jis tikrai tai daro puikiai ir suteikia emocinį krūvį publikuojamoms nuotraukoms bei daiktams.

Apibendrinant, Paneriai yra labai skirtingi, tai lyg įvairių įdomybių aplink „tikrąjį“ Vilnių rinkinys. Rinkinys, kuris tikrai nenuvilia.

I

     Paneriai kaip ir Grigiškės, Naujoji Vilnia yra atskirti nuo miesto. Įdomus dalykas Paneriuose yra tai, kad jie skirstomi į Žemuosius ir Aukštuosius. Lyg miestas mieste. Pradėsiu nuo to, kad vaikystėje gyvenau Aukštuosiuose Paneriuose. Iš tiesų nieko nepamenu, tik gerai įstrigę pušynai. Įdomus ten buvo gyvenimas vienoje pusėje pušynas, o kitoje geležinkelio bėgiai.

     Aukštieji Paneriai ateities kurortas. Kodėl? Važiuojant tave pasitinka nuosavi namai ir pušynai. Pušynai kaip prie jūros, jeigu traukinys nepravažiuoja stoja tyla ir medžių ošimas.  Miškai slepia senąjį tunelį. Be GPS programėlės rasite sunkiai. Knygos autorius knygoje yra parašęs koordinates, tačiau Google maps suvedus ,,Panerių tunelis‘‘ jus iškart prie jo nuves. Tai viena iš įspūdingiausių vietų Vilniuje. Kitaip tariant, pamatyti – privaloma.

    Aukštieji Paneriai tarp gražių smėlingų pušynų slepia ir ašaromis, ir krauju paženklintą Lietuvos holokausto istoriją. Panerių memorialas – nužudyta 100 tūkstančių žmonių. Vieta kurioje norėsis tylėti ir galvoje suksis tik vienas klausimas – kodėl? Siūlau šią vietą aplankyti paskutinę.

     Žemieji Paneriai – siūlau negaišti laiko su buvusiais fabrikais, nes jų nėra likę. Būtinai aplankykite Žarijų gatvėje esantį betono skulptūrų parką. Labai patogu aplankyti važiuojant į Trakus, o tokio parko Vilniaus miestas neturi. Gal ateis laikas, kai šios skulptūros persikels į miestą.

DSC_0801
Panerių memorialas
DSC_0798
Panerių memorialas

Copyright © 2017 Visos teisės saugomos.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s